Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yurtdışında çalışırken, İzinde Türkiye’de sigortalı olabilir miyim?

Yurtdışında çalışırken, İzinde Türkiye’de sigortalı olabilir miyim?

Bizlere en çok sorulan sorulardan biri de, Yurtdışında çalışan vatandaşlarımız, izine Türkiye’ye geldiklerinde sigortalı olarak çalışabilirler mi? Bu yasal mıdır? Yurtdışındaki işimize engel olur mu ? Yada yapılan bu çalışma SGK tarafından geçerli sayılır mı? Yurtdışı borçlanma yapılabilir miyim? gibi endişeleri de söz konusudur. 

Vatandaşlarımız izine geldiklerinde, Türkiye’ de ki bir işyerinde sigortalı olarak, işe girip çalışmaları yasaldır. 
Yurtdışında halen çalışıyor olsanız da, Türkiye’ de borçlanma işlemlerinizi SSK’ dan yapmak için, SSK’ lı olarak birkaç gün sigortalı olmanızda, herhangi bir sakınca yoktur.
 Sosyal Güvenlik Kurumu ise, sizin yurtdışında sigortalı yada çalışıyor olup olmamanızla değil, Türkiye’ deki çalışmanızın, gerçek, fiili bir çalışmamıdır? onunla ilgilenir. 
 Ayrıca burada çalışma yapmanız, Türkiye Almanya sosyal güvenlik anlaşmasına göre, sigortaların eşitliği ilkesi çerçevesinde değerlendirilir ve yurtdışı borçlanma yaparken, sizin SSK’dan emekli olmanızı sağlar. SSK’ dan emekli olmanız demek; daha az borçlanma ödemesi yapmak ve çok daha fazla emekli maaşına hak kazanmanız demektir. 
 Türkiye’ de SSK’ lı çalışma yapmanız, Almanya’ da ki işinize, engel bir durum da söz konusu olmaz. İzne geldiğinizde, hem sigortalı çalışabilir, aynı zamanda yurtdışı borçlanma işlemlerinizi de
yapabilirsiniz. 
Ama Türkiye den emekli olan maaş alan kişilerin, yurtdışında sigortalı
çalışması yasal değildir. Eksik ve onaysız evraklar, yanlış borçlanma,  gereksiz yazışmalar, gereksiz fazla prim gün satın alarak fazla ödeme yapmak, aylarca bekleme süresi ve sonuç olarak, düşük bağlanan emekli maaşları ve birçok mağduriyet. 
Emekliliğinizi karmaşık bir hale getirmeyin.
Rahat ve güvenli bir emeklilik için, şimdi Çankaya emeklilik ofislerimi arayın, Türkiye’ den emekliliğinizi garanti altına alalım. 
Geleceğinizi riske etmeyin. Yurtdışı Danışmanlık hizmetlerimiz, Ankara ofisim ve Antalya ofislerimde tamamen ÜCRETSİZDİR.

Şimdi uzmanlarımızla iletişime geçin!

Çankaya Emeklilik Merkezlerine, nasıl ulaşırım?
ANTALYA Merkez Ofis Adres: Üçgen Mah Sokullu Caddesi No:12/1 Muratpaşa-
ANTALYA (Sgk İl Müdürlüğü karşısı)
Ofis: +90 850 888 02 42 Watsapp +90 533 432 04 43 +90 533 412 0743
ANKARA Şube Adres: Atatürk Bulvarı No:79-81 K:2 D:5 Kızılay / ANKARA
( Kızılay alışveriş merkezi karşısı, ana cadde üzeri)
Ofis: +90 312 926 46 40 Watsapp +90 533 460 07 43 +90 533 412 14 43


Etiketler: Türkiye emeklilik Çankaya emeklilik türkiyeden emekli olmak yurtdışı borçlanma evrakları Avrupa Türkiye emeklilik Ankara yurtdışı emeklilik Antalya yurtdışı emeklilik yurtdışı borçlanma ssk emeklilik takibi ssk evrak takibi ssk danışmanlık sgk danışm

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Yurt dışındaki Türklere emeklilik için borçlanma şoku

AKP grubu adına 75 milletvekili, yurt dışı borçlanma bedelini artıran ve aylıkları da yaklaşık yüzde 30 oranında düşüren bir kanun teklifi verdi. Teklif yasalaşırsa, SGK borçlanması ortadan kalkacak, herkes Bağ-Kur’dan borçlanacak. Yurt dışından emeklilik hem çok pahalı olacak, hem de ayl...

SGK YURTDIŞI BORÇLANMAYA %25 ZAM KAPIDA

SGK YURTDIŞI BORÇLANMAYA %25 ZAM KAPIDA


1 yıl önce Kamil Çankaya

2019 yılında uygulanacak asgari ücret bu ay belli olacak. Asgari ücret artışları, genel olarak ,bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerinde belirleniyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ekim ayı itibarıyla son bir yıllık enflasyon yüzde 25.24 iken, kasım ayında ise yüzde 21,62 seviyelerine d&u...

Yurtdışında çalışırken, Türkiye’ den emekli maaşı alabilir miyim?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, en çok merak ettikleri konulardan biride, çalıştıkları ülkeden emekli olmadan, yada sosyal yardım ve işsizlik maaşı alırken, Türkiye’den yurtdışı borçlanma yapıp, SGK’ dan emekli maaşı alabilir miyim? oluyor.

Yurtdışında sigortalı olarak ...