Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yurtdışı Borçlanma

Yurtdışı Borçlanma

İster işçi olun, ister memur olun isterseniz de esnaf veyahutta ev hanımı farketmez yurtdışında geçen sürelerinizi 3201 sayılı Kanun gereğince borçlanabilirsiniz.

KADINLAR ÇALIŞMASALAR DA BORÇLANABİLİRLER

Erkekler sadece yurtdışında geçen çalışma süreleri ile çalışma sürelerinin aralarındaki birer yıllık boş geçen işsizlik sürelerini borçlanabilirler. Hangi ülke olursa olsun fark etmez, kadınlarımız ise yurtdışında ikamet ederek geçirdikleri süreleri borçlanabilirler ve Türkiye’den borçlanma yoluyla emekli olabilirler.

TÜRKİYEDE ÇALIŞMASI OLMAYAN BAĞ-KUR’A

Gurbetçilerimizin Türkiye’de hiç sosyal güvenliğe tabi çalışması olmayanların borçlanacağı sürelere 4/B’ye yani Bağ-Kur’a sayılır. Türkiye’de çalışmaları olanlar için ise en son hangisi ise oraya sayılır. 

2008 ÖNCESİ DOLARDAN BORÇLANANLAR ŞANSLI

2008 yılına kadar yurtdışı borçlanmasının günlüğü sabit rakam olan 3,5 dolar idi ve geçmişte bu tür borçlanma yapanlar için ödeme süresi yoktur, diledikleri zaman ödeyebilirler ve şartları tamamlamışlarsa da emekli de olurlar. 

EMEKLİLİK İÇİN KESİN DÖNÜŞ GEREKSİZ.

Yurtdışı borçlanma işlemi ayrı, emeklilik ayrıdır. Borçlanmayı her zaman yapabilirsiniz ama borçlanma ile emekli olabilmek için yurda kesin dönüş şarttır. Kesin dönüş ise eşyalarını kamyona yükle Türkiye’ye gel demek değildir.
1.Yurtdışında çalışmamak
2.Yurtdışından işsizlik parası almamak
3.Yurtdışında ikamete dayalı sosyal yardım almamak,

Yurda kesin dönüş yapmak demektir.

TÜRKİYEDE SGDP İLE ÇALIŞABİLİRLER

Yurtdışı borçlanması ile emekli olanlarda diğer emekliler gibi SGDP (Sosyal Güvenlik Destek Primi) ödeyerek Türkiye’de çalışabilir hale geldiler.


Etiketler: malülen emeklilik yurtdışı emeklilik işlemleri almanya emeklilik hollanda emeklilik

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Dul Ve Yetim Aylığı Almak

Dul Ve Yetim Aylığı Almak


1 yıl önce Kamil Çankaya

Emekli, dul ve yetim bir kadın 3 aylık birden alabilir.
Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından dolayı  yetim aylığı alabilir.<...

Hollanda, Türkiye'de mal varlığı olanlara yardımı kesecek!

Hollanda, Türkiye'de mal varlığı olanlara yardımı kesecek!

Bu konuda mağdur olmamak için ofislerimizle  irtibata geçebilirsiniz.Uzmanlarımız sizlere yardımcı olacaklar.

Hollanda hük&...

Mavi kartlı bayanlar, doğum borçlanması yapabilir mi?

Doğuştan Türk vatandaşı olup, izin almak suretiyle, Türk vatandaşlığını kaybeden, Mavi kartlı bayanların doğum borçlanması, hem Türkiye’de hem de yurtdışında, yanlış olarak bilinmektedir. Doğum borçlanması, yurtdışında yaşayan kadınlara, Türkiye’den emekliliklerinde birçok avant...