Sosyal Güvenlik Uzmanı
SGK YURTDIŞI BORÇLANMAYA %25 ZAM KAPIDA

SGK YURTDIŞI BORÇLANMAYA %25 ZAM KAPIDA

2019 yılında uygulanacak asgari ücret bu ay belli olacak. Asgari ücret artışları, genel olarak ,bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerinde belirleniyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ekim ayı itibarıyla son bir yıllık enflasyon yüzde 25.24 iken, kasım ayında ise yüzde 21,62 seviyelerine düştü. Merkez Bankası’ nın son enflasyon raporunda, yıl sonu için yüzde 23.5 enflasyon gerçekleşeceği tahminine yer verilmişti. Hal böyle olunca asgari ücretin 2019 yılında en az yüzde 25 oranında bir zam gerçekleşeceği beklentisini artırdı. Yurtdışı, doğum ve askerlik borçlanmalarına da, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından asgari ücretteki bu artışa göre zam uygulanacak.

YIL SONUNA KADAR BORÇLANMA YAPMAK, YÜZDE 25 AVANTAJLI
Vatandaş şayet 31 Aralık 2018 tarihinden önce borçlanmaya müracaat ederse, yurtdışı borçlanmasını zamsız olarak 90 gün içinde, askerlik ve doğum borçlanması için de 30 gün ödeme süresinden faydalanacak ve ödeme yaptığı tarihte de ortalama yüzde 25 avantaj sağlayacak diyebiliriz.

1 GÜNLÜK BORÇLANMAYA 5.4 TL ZAM!

Borçlanmalarda brüt asgari ücretin günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden prim alınırken vatandaş dilerse bunun 7.5 katına kadar değişen kazançlar arasında da ödeme yapabiliyor. Şu an için günlük borçlanma bedeli günlük 21,65TL İken bu rakam, 1 Ocaktan itibaren, asgari ücrete gelecek ortalama yüzde 25 zam ile birlikte, günlük borçlanma maliyeti 5.4 TL artarak 27,05 TL olacak.

3 ÇOCUK İÇİN BORÇLANMA MALİYETİ 11.664 TL ARTACAK

Doğum borçlanması yapacak çalışan kadınlar ise, doğum sonrası çalışmadıkları süreler için her bir çocuk için 2 yıl, 3 çocuk içinse toplamda 6 yıl doğum borçlanması yapabiliyorlar Bir çocuk için 720 gün borçlanma Ocak ayından önce yapılırsa 15 bin 588 TL ödeyecekken 1 ocaktan sonra yapılması halinde 19.476TL ödeme yapmak zorunda kalacak. Her bir çocuk için ortalama maliyet ise 3.888 TL artacak. Bu tutar 3 çocuk için borçlanma yapıldığında ise, vatandaşın cebinden 11.664TL fazla para çıkması demek. Gelecek olan bu zamlardan etkilenmemek için 1 ocaktan önce müracaat edilmesi, vatandaşın lehine olacak.

GURBETCİNİN BORÇLANMA MALİYETİ NE KADAR ARTACAK?
Yurt dışında çalışan vatandaşlarımız ve çalışmayan ev hanımları yurtdışı borçlanma yaparak, Türkiye'den de emekli olabiliyorlar. Gurbetcimiz bu yıl 5400 gün borçlanma yapmak yada sigortalılık satın almak istediğinde, bu yıl bu günleri satın alırsa 116 Bin 910TL ödeme yapacakken, 1 ocaktan sonra müracaat etmesi halinde ise 146.070TL ödeme yapmak zorunda kalacak. Bu durum gurbetcimizin cebinden 29 BİN TL fazla para çıkması demek. Euro ve doların TL karşısında değer kazanması ise bu yıl müracaat edecek gurbetciler için de çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bu yıl müracaat eden gurbetcimiz hem zamdan etkilenmeyecek, hemde kur avantajını kullanarak düşük maliyelerle borçlanmasını ödemiş olacak. 2008 öncesi dolar borçlanması yapanlar ise buğünkü kur a göre halen avantajlı durumdalar.

ASKERLİK BORÇLANMASI
Askerliğini er ve erbaş olarak yapan ve yedek subay okulunda geçen süreler için erkek vatandaşlarımız askerlik borçlanması yaparak bu günlerini sigortalılık sürelerine saydırabiliyorlar. 540 gün üzerinden yıl sonuna kadar borçlanma yapan vatandaşımız, 11 bin 691TL öderken, borçlanmasını 1 ocaktan sonra yapanlar ise, 14 bin 607tl ödeyecek, borçlanma maliyeti de 2 bin 916TL artacak.

Kamil ÇANKAYA
Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

Yüksek maaş almak için, şimdi uzmanlarımızla iletişime geçin!

Bu işlemler için, bürolarınız nasıl bir ücretlendirme yapıyor?

Yurt dışı, askerlik ve doğum borçlanmaları (sigortalılık satın alma) ve emekli aylığı bağlama işlemleri ayrı ayrı prosedürlere tabidir. Vatandaşlarımızın, Almanya’ daki ekonomik sıkıntılarını da gözönüne alarak, büromuzca her işlem için, ayrı ayrı fatura karşılığı ücretlendirme yapılmakta ve adil bir sistem uygulanmaktadır. Yurt dışı borçlanma, Türkiye’ den ilk dosya açtırarak, yurtdışındaki ilk işe girişinizi başlangıç saydırma,  askerlik-doğum borçlanmaları ile emekli aylığını bağlatma işleminden, sadece birini büromuzla yapanlar, tek ücret ödemektedir. Emekli olana kadar tüm işlemleriniz yapılırsa da, bir defaya mahsus, makul tek bir ücret alınmakta ve taksitler halinde yurtdışı borçlanmanız ödetilmektedir.

DİKKAT!!!
Yurtdışı borçlanmanızı yanlış yapmanız halinde, emekli maaşınız %50 daha düşük olur!!! Eksik ve onaysız evraklar, yanlış borçlanma,  gereksiz yazışmalar, gereksiz fazla borçlanarak fazla ödeme yapmak, aylarca bekleme süresi ve sonuç olarak düşük bağlanan emekli maaşları ve birçok mağduriyet. Emekliliğinizi karmaşık bir hale getirmeyin. Bilgi kirliliği arasında boğulmadan, yanlış işlemler yapmadan ve hak kayıplarına uğramadan, aylarca uğraşmadan, hızlı güvenilir ve doğru bir şekilde bırakın işlemlerinizi biz yapalım.

Yüksek maaş almak, rahat ve güvenli bir emeklilik için, şimdi Çankaya emeklilik ofislerimi arayın, profesyonel yardım alın ,Türkiye’ den emekliliğinizi garanti altına alalım. Yurtdışı Danışmanlık hizmetlerimiz, Ankara ofisim ve Antalya ofislerimde tamamen ÜCRETSİZDİR, rahatlıkla arayabilirsiniz.

Yurtdışında ve Türkiye’ de hangi ilde ikamet ettiğiniz önemli değildir. Bize göndereceğiniz, emeklilik vekaletnamesi, işlemlerinizi yapmak için yeterlidir.Bunun için Türkiye’ ye gelmenize de, gerek yoktur. Yaptığımız işlemlerin ne aşamada olduğu hakkında, mail adreslerinize ve Watsapp numaralarınıza, yapılan işlemlerle ile ilgili, sürekli bilgi verilmektedir.

 

Çankaya Emeklilik Merkezlerine, nasıl ulaşırım?


ANTALYA : Üçgen Mah Sokullu Caddesi No:12/1 Muratpaşa-ANTALYA (Sgk İl
Müdürlüğü karşısı)
Ofis: +90 850 888 02 42 Watsapp +90 533 432 04 43 +90 533 412 07 43


ANKARA : Atatürk Bulvarı No:79-81 K:2 D:5 Kızılay / ANKARA
( Kızılay alışveriş merkezi karşısı, ana cadde üzeri)
Ofis: +90 312 926 46 40 Watsapp +90 533 460 07 43 +90 533 412 14 43


Etiketler: Türkiye emeklilik Türkiyeden emeklilik sgk Almanya borçlanma evrakları Deutsche Rentenversicherung(DRV) Finanzamt Berufsgenossenschaft Versicherungsverlauf Almanya yurtdışı borçlanma Almanya ssk sgk emeklilik takibi doğum borçlanması mavi kart

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

SGK YURTDIŞI BORÇLANMAYA %25 ZAM KAPIDA

SGK YURTDIŞI BORÇLANMAYA %25 ZAM KAPIDA


1 yıl önce Kamil Çankaya

2019 yılında uygulanacak asgari ücret bu ay belli olacak. Asgari ücret artışları, genel olarak ,bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerinde belirleniyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ekim ayı itibarıyla son bir yıllık enflasyon yüzde 25.24 iken, kasım ayında ise yüzde 21,62 seviyelerine d&u...

Yurtdışında çalışırken, İzinde Türkiye’de sigortalı olabilir miyim?

Bizlere en çok sorulan sorulardan biri de, Yurtdışında çalışan vatandaşlarımız, izine Türkiye’ye geldiklerinde sigortalı olarak çalışabilirler mi? Bu yasal mıdır? Yurtdışındaki işimize engel olur mu ? Yada yapılan bu çalışma SGK tarafından geçerli sayılır mı? Yurtdışı borçlanm...

YURTDIŞI BORÇLANMA TUTARI NE KADAR 2018?

YURTDIŞI BORÇLANMA TUTARI NE KADAR 2018?


1 yıl önce Kamil Çankaya

Yurtdışı borçlanma ile Türkiye' den emekli olmak isteyen vatandaşlarımız, 2018 yılı için günlük asgari tutar 21.65TL, en yüksekten borçlanmak isteyen ise günlük  162,38TL ödeyeceklerdir. Askerlik borçlanması ve ve doğum borçlanması içinde, günlük asg...