Sosyal Güvenlik Uzmanı
Prim yetmezse SGK'dan iade

Prim yetmezse SGK'dan iade

Emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalılar, ödedikleri parayı SGK’dan toplu olarak geri alabilirler.

Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım.

Tanınan tüm haklara rağmen yine de emeklilik şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor.

SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor.

1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.

2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar.

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar.


Etiketler: sgk sgk emeklilik prim teşvik yurtdışı yurt dışı emeklilik zam maaş engelli maluliyet

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Emekliye faizsiz destek! İşte başvuru şartları ve tüm detaylar.

Milyonlarca SSK, SGK ve Bağkur emeklisi için iyi haberler gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda emeklileri oldukça sevindirecek olan haber bankalardan geldi. Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) avans imkanı sunuyor. Emeklilik başvurusunu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanamayanl...

Malülen Emeklilik

Malülen Emeklilik


1 yıl önce Kamil Çankaya

Kimler Malul Sayılır?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre; hizmet akdine tabi (4/a lı) ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b li) çalışan sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gü...

10 kişiden 8'i emeklilik için tasarruf ediyor

Danışmanlık şirketi Mercer'in yaptığı bir araştırma Türkiye'nin emeklilik ve Bireysel Emeklilik Sistemi'ne bakışını ortaya çıkardı. Sanılanın aksine Türkiye'de vatandaşların büyük bir bölümü emekliliğini düşünüyor ve uzun vadeli bir bakış açısına sahip...