İskan Alımı Müteahhit Borçları

İskan Alımı Müteahhit Borçları

 Türkiye’ nin her yerinden  sürekli, profesyonel, kurumsal danışmanlık hizmeti almak için yada var olan mevcut sorunlarınızın çözümü için aşağıdaki telefon ve mail adreslerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Saygılarımla.

      Kamil ÇANKAYA

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Telefon:  0 850 888 0 242    Gsm: 0 533 432 04 43    mail:  info@kamilcankaya.com


    İnşaatlarınız için iskan alabilmek için SGK ya prim borcunuzun olmaması gerekmektedir.SGK dan alacağınız borcu yoktur yazısı ile ilgili Belediyelerden diğer şartların yerine getirilmiş olması kaydıyla İskan alabilirsiniz.

    Genellikle kat karşılığı inşaat işlerinde yer sahipleri ile müteahhitler  arasında SGK primlerinin ödenmemesi konusunda  sorunlar yaşanmaktadır. Bu süreç içerisinde SGK prim borçları oluşmakta, sözleşmelerde de genelde prim ve vergi yüklenicisi  müteahhitler olduklarından ve bu borçların süresinde ödenmemesinden dolayı, gerek yer sahipleri, gerekse müteahhitler, maalesef ki iskan alamamaktadırlar.

    Bu aşamada yüklenici konumundaki müteahhitlerin SGK borçlarına bakmadan ilgili müteahhite tapular devredilmekte sonrasında ise SGK borçlarıyla karşı karşıya kalınmaktadır. SGK prim borçları varken ve müteahhit in İskansız tapu devirleri, satışlar alıcılar, yeni mülk sahipleri ve yer sahipleri arasında borçların paylaştırılması anlamına gelmektedir.

    Bazende inşaatın devam ederken, her ne kadar tapu yer sahibine ait olsa da,  sözleşme gereği yer sahibinin  müteahhite devredeceği dairelere SGK tarafından haciz konulmaktadır.

    Yine müteahhitin yarım bıraktığı inşaatların (toplum arasında müteahhiti kaçan diye ifade edilen)  prim borçları ,her ne kadar sözleşmede müteahhite ait olduğu yazsa da, yer sahipleri bu prim  borçlarını ödemekle mükelleftirler.

    Bu durumda olan(müteahhiti kaçan) vatandaşlarımız bizlere ulaşırsa iskan alımı için,  alternatif olarak yapılabilecekler konusunda sizlere yardımcı olmaktayız. 

    Türkiye’ nin her yerinden  sürekli, profesyonel kurumsal danışmanlık hizmeti almak için, yada var olan mevcut sorunlarınızın çözümü için, aşağıdaki telefon ve mail adreslerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

      Saygılarımla.

 Kamil ÇANKAYA

Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

Telefon:  0 850 888 0 242    Gsm: 0 533 432 04 43    mail:  info@kamilcankaya.com