Sosyal Güvenlik Uzmanı
İMZASIZ YURTDIŞI BORÇLANMA EMEKLİLİK BAŞVURULARI NE OLACAK?

İMZASIZ YURTDIŞI BORÇLANMA EMEKLİLİK BAŞVURULARI NE OLACAK?

İMZASIZ YURTDIŞI BORÇLANMA DİLEKÇELERİ, ARTIK KABUL EDİLMEYECEK. ÖNCEDEN BORÇLANMASI YAPILANLAR, KABUL EDİLİYOR. İMZASIZ OLARAK, YURTDIŞI BORÇLANMA YAPANLAR VE DİLEKÇELERİ KABUL EDİLMEYEN YADA BUNDAN DOLAYI BORÇLANMA İŞLEMLERİ REDDEDİLEN YADA BORÇLANMALARI İADE EDİLENLER MUTLAKA BİZLERE ULAŞIRLARSA, BU HAKLARINI CANLANDIRABİLİRİZ.

Aşağıda buna ilişkin genel yazıyı, siz gurbetcilerimiz için yayınlamaktan gurur duyarız.

 

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : 15591373-010.99-R.7534398 17/05/2019 Konu : İmzasız Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçeleri

GENEL YAZI

Bilindiği üzere, 3201 sayılı Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanuna göre borçlanma başvurularının, 3201 sayılı Kanuna İlişkin Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi ile yapılacağı hükme bağlanmıştır.

6/11/2011 tarihli ve 2011/48 sayılı Genelgenin YURTDIŞI BORÇLANMA İŞLEMLERİ başlıklı 2 nci bölümünün 1.4 maddesinde ise, "Yurtdışında geçen çalışma veya ev kadınlığı sürelerinin borçlandırılmasına ilişkin yazılı talep, örneği Ek: 1'de yer alan “Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi”nin usulüne göre doldurulup imzalandıktan sonra doğrudan ya da posta yolu ile Kurumun ilgili ünitesine ulaştırılması ile yapılacaktır." hükmü bulunmaktadır.

Bu itibarla, yukarıda belirtilen Genelge hükmü doğrultusunda Kurumumuza yapılacak 3201 sayılı Kanuna göre borçlanma başvurularında ibraz edilen Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçelerinin imzalı olmaması halinde işleme konulmadan başvuru reddedilecek ve ilgiliye bu durum yazı ile bildirilecektir.

Bununla beraber, 3201 sayılı Kanun kapsamında yapılacak borçlanma başvurularında ibraz edilen bazı imzasız Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçelerinin, sevhen işleme konulduğu, borçlanmanın tahakkuk ettirildiği ve aylık bağlandığı saptanmıştır.

İmzasız olduğu halde borçlanma talep dilekçeleri reddedilmesi gerekirken işleme alınarak tahakkuk ettirilen borçlarını ödeyenlerin borçlanma işlemleri iptal edilmeyecektir.

Diğer yandan, gerek sigortalılar gerekse Kurumumuz açısından olumsuz durum yaratılmaması bakımından, yurt dışı borçlanma başvurularında öncelikle dilekçelerin imzalı olup olmadığının kontrolü yapılacak ve imzasız talep dilekçeleri reddedilecektir.

Bilgi edinilmesi ve gereğini rica ederim. İsmail YILMAZ Genel Müdür DAĞITIM:

Gereği: Tüm Taşra Teşkilatına

j Bu belge 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa göre Güvenli Elektronik İmza ile imzalanmıştır.

 

 

 

DİKKAT!!!
Yurtdışı borçlanmanızı yanlış yapmanız halinde, emekli maaşınız %50 daha düşük olur!!! Eksik ve onaysız evraklar, yanlış borçlanma,  gereksiz yazışmalar, gereksiz fazla borçlanarak fazla ödeme yapmak, aylarca bekleme süresi ve sonuç olarak düşük bağlanan emekli maaşları ve birçok mağduriyet. Emekliliğinizi karmaşık bir hale getirmeyin. Bilgi kirliliği arasında boğulmadan, yanlış işlemler yapmadan ve hak kayıplarına uğramadan, aylarca uğraşmadan, hızlı güvenilir ve doğru bir şekilde bırakın işlemlerinizi biz yapalım.

Yüksek maaş almak, rahat ve güvenli bir emeklilik için, şimdi Çankaya emeklilik ofislerimi arayın, profesyonel yardım alın ,Türkiye’ den emekliliğinizi garanti altına alalım. Yurtdışı Danışmanlık hizmetlerimiz, Ankara ofisim ve Antalya ofislerimde tamamen ÜCRETSİZDİR, rahatlıkla arayabilirsiniz.

Yüksek maaş almak için, şimdi uzmanlarımızla iletişime geçin! Yurtdışında ve Türkiye’ de hangi ilde ikamet ettiğiniz önemli değildir. Bize göndereceğiniz, emeklilik vekaletnamesi, işlemlerinizi yapmak için yeterlidir.
Bunun için Türkiye’ ye gelmenize de, gerek yoktur. Yaptığımız işlemlerin ne aşamada olduğu hakkında, mail adreslerinize ve Watsapp numaralarınıza, yapılan işlemlerle ile ilgili, sürekli bilgi verilmektedir.

Çankaya Emeklilik Merkezlerine, nasıl ulaşırım?


ANTALYA : Üçgen Mah Sokullu Caddesi No:12/1 Muratpaşa-ANTALYA (Sgk İl
Müdürlüğü karşısı)
Ofis: +90 850 888 02 42 Watsapp +90 533 432 04 43 +90 533 412 07 43


ANKARA : Atatürk Bulvarı No:79-81 K:2 D:5 Kızılay / ANKARA
( Kızılay alışveriş merkezi karşısı, ana cadde üzeri)
Ofis: +90 312 926 46 40 Watsapp +90 533 460 07 43 +90 533 412 14 43


Etiketler: yurtdışıborçlanmadilekçesi sgkyurtdışıborçlanma sgkyurtdışıemeklilik sgkyurtdışı sgkborçlanmadilekçesi yersizödeme emeklilikproblemi yurtdışıemeklilikişleri

0 Yorum

Yorum Yap

CAPTCHA Image 

Benzer Haberler

Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması


1 yıl önce Kamil Çankaya

Erken Emekliliğin Yolu Doğum Borçlanması Yapmak!
     
Kimler borçlanma talebinde bulunabilir?

Doğumdan önce,
– Hizmet akdine tabi çalışması bulunan kadın sigortalılar(SSk lı 4-a)
– Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma kapsa...

İMZASIZ YURTDIŞI BORÇLANMA EMEKLİLİK BAŞVURULARI NE OLACAK?

İMZASIZ YURTDIŞI BORÇLANMA DİLEKÇELERİ, ARTIK KABUL EDİLMEYECEK. ÖNCEDEN BORÇLANMASI YAPILANLAR, KABUL EDİLİYOR. İMZASIZ OLARAK, YURTDIŞI BORÇLANMA YAPANLAR VE DİLEKÇELERİ KABUL EDİLMEYEN YADA BUNDAN DOLAYI BORÇLANMA İŞLEMLERİ REDDED...

Dul Ve Yetim Aylığı Almak

Dul Ve Yetim Aylığı Almak


1 yıl önce Kamil Çankaya

Emekli, dul ve yetim bir kadın 3 aylık birden alabilir.
Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatından dolayı  yetim aylığı alabilir.<...