EMEKLiNiN, OCAK MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK ?

EMEKLiNiN, OCAK MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK ?

Türkiye’de milyonlarca emekli, Ocak ayında yapılacak zam miktarı ile ilgili, geri sayıma başladılar.

Merkez Bankası’nın Ekim ayı beklenti anketinin de gelmesi ile birlikte, pek çok vatandaş arama motoru üzerinden ‘Emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak’ sorusunu araştırmaya başladı. Bilindiği üzere yapılacak maaş artışında en önemli etken, enflasyon rakamları olacak. Konuyla ilgili ekonomistlerden de tahmin geldi.

Peki, emekli maaşına Ocak ayında ne kadar zam yapılacak? 

Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı ile ilgili son dakika haberleri milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Bilindiği üzere yapılacak zam miktarındaki en önemli etken, enflasyon rakamları olacak. 2019 yılı ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranına göre zam miktarı belli olacak. Öte yandan, son olarak Merkez Bankası'nın Ekim ayı beklenti anketinin gelmesi ile birlikte, yavaş yavaş zam miktarı ile ilgili rakamlar oluşmaya başladı.

Ekonomistlerle yapılan beklenti anketinde, 2019 yılı enflasyon tahmini yüzde 12.69 olarak yer aldı. Bu tahmine göre; 2019'un ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 7.3 olarak gerçekleşecek.


TAKVİM'in hazırladığı tabloyu inceleyen emekliler, ellerine geçecek para konusunda fikir sahibi olabilecek.

Yüzde 7.3 zam oranı; 2 bin liralık maaşı 2 bin 146, 3 bin liralık maaşı 3 bin 219, 4 bin liralık aylığı 4 bin 292, 5 bin liralık maaşı da 5 bin 365 liraya yükseltecek.

Emekliler, kesin zam oranını ise 3 Ocak'ta öğrenecek.

kynk:Sabah Gazetesi

Bize göre ise, bu rakamlar çok düşük ve enflasyon değerleri ve büyüme hızı çok daha ardışık rakamlara isabet edecek  ve emekli maaşları beklentinin üzerinde artış gösterecektir.