Almanya Prim İadesi

Almanya Prim İadesiAlmanya dan prim iadesi konusu aşağıda açıklanmasına rağmen uygulamalarda maalesef ki birçok problemle karşılaşılmaktadır. Bundan dolayı bir uzmandan profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim. Bu konuda destek almak ve profesyonelce işlemlerini yaptırmak isteyen vatandaşlarımız çekinmeden aşağıdaki iletişim numaralarından bizimle kontağa geçebilirler.

Saygılarımla.

 Kamil ÇANKAYA

Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

Telefon: +90 850 888 0 242    

Watsap: +90 533 432 04 43    e-mail:  info@kamilcankaya.com 


ALMANYA PERİM İADESİ NEDİR?  VE NASIL ALINIR ?

 

Almanya’da  emekli olamayan,  yada Türkiye ye kesin dönüş yapmak isteyen vatandaşlarımız,  Alman emeklilik kasasında biriken primlerini iade alabilirler.

Çalıştıkları dönemde ödenen primlerden ise,  sadece Alman Emeklilik Sigortasına ödenilen  işçi katkı paylarını (Arbeitnehmeranteil) alabilirler. Maalesef ki İşveren ve devlet paylarını alınamaz.

Vandaşlarımızın Almanya prim iadesi sırasında Alman mevzuatı (Sozialgesetzbuch (SGB)  uygulanır ve prim iadesi konusunda Alman Hukuku esas alınır.

Emeklilik Sigortasına ödenen işçi katkı paylarını (Arbeitnehmeranteil) iade alabilmek için;

 Zorunlu sigortalılığın sona  ermesi,  sonra  24  ay geçmesi ve ülkeyi terk etmesi ilk koşuldur.

Bu 24 ay bekleme sürecinde emeklilik sigortası ile hiçbir bağımızın kalmaması gerekir. Çalışılmamalı yada isteğe bağlı da olsa sigortalı olunmamalıdır.

 Türkiye de ve 3. ülkelerde  SSK lı işe girilmez, istege bağlı  sigorta primi ödenmez.

Almanya dan çıkılarak, ikametgah Türkiye’ye veya AB ülkeleri dışında bir ülkeye alınmalıdır.

AB üyesi olan  ülkede yasal olarak ikamet eden Vatandaşlarımız  için 01.07.2003 tarihinden itibaren, prim iadesi hakkı yoktur.

Almanyada ki  sigorta süreleri dikkate alınmadan, Türkiye den bağlanan emekli aylıkları prim iade hakkınızı etkilemez.

 

24 bekleme süresinde  Almanya ya seyahat

Almanya da işten ayrılıp, bu ülke ikametinden (Abmeldung) ayrılarak, Türkiye’ye kesin dönüş yaptığınızda, prim iadesi için gerekli 24 aylık süre bu tarihte başlar.

Nüfus Müdürlüğünden alıncak  ikametgah belgesi ve yurda giriş-çıkış sayfalarının  bulunduğu pasaport fotokopileri emniyetten alınacak pol-net kayıtları ile birlikte  Alman Emeklilik Sigortasına bildirilir.

Bu işlemlerden sonra Almanya veya AB üyesi bir ülkeye, tekrar ikamet amacıyla seyahat ve vize  edilmemelidir.

 İkametgahınız  Türkiye’de olduğu sürece, Almanya veya AB üyesi bir ülkeye  turist olarak  gidilebilir.


Prim iadesi talep ettiğimiz bu sürede,  yurtdışı borçlanma yapılabilir mi?

Türkiye ile Almanya arasında Sosyal Güvenlik Sözleşmesi hükümlerinden, tamamen bağımsız bir düzenlemedir. Borçlanma yapılabilir.

 Yargıtay uygulamalarında da yurtdışı borçlanma süreleri “fiili sigortalılık” süreleri olarak kabul edilmez,  tıpkı askerlik ve doğum süreleri gibi “isteğe bağlı sigortalılık” süreleri olarak kabul edilmektedir.

 Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesinde bu durum  10/2 maddesinde ise açıkça Türkiye’de “zorunlu sigortalılık süresinden” bahsedilmektedir.

SSK dan emekliliğe hak kazanmak için, ikametin Türkiye’ye taşınmasından  sonra 1 gün dahi SSK’ya tabi çalışırsa, bu prim iadesinde 24 ay bekleme süresi, Türkiye’ye kesin dönüş yapılan tarihten değil, SSK lı çalışmanın bitiminden  itibaren 24 ay olarak yeniden başlar.

SGK  emekli aylığı almak , prim iadesine engel olur mu?

 Alman Emeklilik Kasaları için bu durum bir sorun teşkil etmezken, SGK tarafından sorun olmaktadır.

Alman Emeklilik Sigortaları Birliğinin (Deutsche Rentenversicherung Bund) prim iadesi konusunda “Alman sigorta süreleri dikkate alınmadan bağlanan Türk emekli aylıkları ,prim iadesini etkilemez” demektedir.

24 ay bekleme süresinin sebebi prim iadesi için gerekli olan mali kaynakların bu bekleme süresi içerisinde, emeklilik sigortasına kazandırılmasıdır.

Gurbetçimizin hem Türkiye hem de Almanya’da çalışması varsa, bu ülkelerdeki sigorta süreleri dikkate alınarak, hizmetler birleştirilir ve toplam süreler o ülkedeki çalışma günlerine oranlanır, hangi ülke mevzuatına göre aylığa hak kazanılıyorsa, bu süreye göre bir kısmi sözleşme aylığı bağlanır.


Bu konuda destek almak ve profesyonelce işlemlerini yaptırmak isteyen vatandaşlarımız, çekinmeden aşağıdaki iletişim numaralarından, bizimle kontağa geçebilirler.

Saygılarımla.

 Kamil ÇANKAYA

Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

Telefon: +90 850 888 0 242    

Watsap: +90 533 432 04 43    e-mail:  info@kamilcankaya.com